👈 فروشگاه فایل 👉

پایان نامه بررسی انواع متدولوژی های نرم افزار

ارتباط با ما

... دانلود ...

پایان نامه بررسی انواع متدولوژی های نرم افزار

پایان نامه بررسی انواع متدولوژی های نرم افزار در 111 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

پایان نامه بررسی انواع متدولوژی های نرم افزار در 111 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

چکیده:

 

فرایند تولید نرم‌افزار که با عنوان «چرخه حیات تولید نرم‌افزار» نیز شناخته می‌شود، ساختاری است که روی توسعه و تولید محصولات نرم‌افزاری اعمال می‌شود. عبارتهای مشابهی چون «چرخه حیات نرم‌افزار» و «فرایند نرم‌افزار» در این رابطه استفاده می‌شود. مدلهای گوناگونی نظیر فرایندهای(خاص) وجود دارند که هر کدام خط مشی مختص(آن فرایندها) برای انجام کارها و فعالیت‌های متنوع در طول فرایندها را مشخص می‌کنند. برخی عنوان می‌کنند که «طرح(مدل) چرخه حیات» یک عبارت بسیار عمومی است و «فرایند تولید نرم‌افزار» خیلی عبارت اختصاصی­تری است. برای مثال خیلی از فرایندهای تولید نرم‌افزار ویژه‌ای هستند که خود زیر مجموعه چرخه حیات حلزونی به شمار می‌روند.

متدولوژی[1] ، مجموعه ای از اصول كلی مربوط به روش ها است. كه در هر وضعیت مشخص باید به یك روش خاص مناسب به آن وضعیت تبدیل شود.  مجموعه ای از روال ها ، فنون ، ابزار و مستنداتی كه توسعه دهنگان سیستم در تلاش برای پیاده سازی یك سیستم اطلاعاتی جدید، از آنها بهره می گیرند. یك متدولوژی، مركب است از مراحلی كه هر یك به نوبه خود از مراحل فرعی تشكیل شده اند. با كمك این مراحل، توسعه دهندگان سیستم می توانند در هر مرحله ابزارها و روش های مناسب آن مرحله را انتخاب كرده و پروژه‌های توسعه سیستم­های اطلاعاتی را برنامه ریزی، مدیریت، كنترل و ارزیابی می كنند. بر اساس مفاهیم و تئوری عمومی سیستمها نگرشی شكل می گیرد كه نگرش یا رویكرد سیستمی نامیده می شود . از طرفی این نگرش یك طرز تفكر است و از طرف دیگر روشی برای برخورد با مسئله است كه قابلیت استفاده در حل مسائل سازمانی را بخوبی داراست. هر گاه این رویكرد در حل مسائل سازمانی به كار گرفته شود به عنوان روش كلی حل مسئله نامیده می­شود. و هر گاه كه برای تحلیل، طراحی، بهبود سیستمهای اطلاعاتی مورد استفاده قرار گیرد به عنوان متدولوژی یا روش تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم نامیده میشود.

 

1-1-        مقدمه:

ادبیات تخصصی تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم ها، هنوز به آن حدی از بلوغ نرسیده است كه واژگان اساسی آن مفاهیم یكسانی در نزد دست اندركاران این رشته داشته باشد. یكی از مشكلات كسانی كه به متون طراحی سیستم ها مراجعه می­كنند، آن است كه معنای واژه­های كلیدی این رشته، از متنی به متن دیگر تغییر می یابد. آنچه كه نویسنده ای متدولوژی می داند، نویسنده دیگر متد روش می نامد و آنچه كه یكی به عنوان روش از آن نام می برد، دیگری تنها آن را ابزار می شناسد."متدولوژی" مجموعه­ای از روشها، فنون و ابزارهای تحلیل و طراحی سیستم است كه در چهارچوب یك انگاره مدلسازی مبتنی بر یك الگوی مفهومی برای ساماندهی روند توسعه سیستمها به روشی نظام مند به كار بسته می شود. در مدل فرآیند تولید و توسعه نرم‌افزار، مرحله‌بندی و تجزیه این فرآیند به مراحل کوچکتر، و مشخصات هرمرحله، مطابق با متدولوژی منتخب برای اجرای پروژه تشریح می‌گردد. فرآیندهای تولید و توسعه درهر پروژه نرم افزاری بسته به متدولوژی و مدل فرآیند انتخابی متفاوت است. برای تحلیل، طراحی و پیاده‌سازی سیستم مورد نظر از متدولوژی که یک فرآیند مهندسی نرم‌افزار است ، استفاده می‌شود. این فرآیند یک روش نظام‌مند برای تخصیص کارها و مسئولیتها در یک تیم توسعه نرم‌افزار می‌باشد و هدف آن تولید نرم‌افزار با کیفیت بالاست که نیازهای کاربران نهایی را توسط یک برنامه و با بودجه قابل پیش‌بینی تأمین نماید.

شیء گرایی لغتی است كه امروزه در صنعت نرم افزار باب شده است. شركتها به سرعت حركت می كنند تا خود را با این تكنولوژی جدید سازگار كنند و آن را در برنامه های موجود خود وارد نمایند در حقیقت بیشتر برنامه ها امروزه با شی گرایی توسعه می یابند. متد شئ گرایی یك راه متفاوت مشاهده برنامه هاست. با شئ گرایی شما یك برنامه را به قطعات بسیار كوچك یا Object هایی تقسیم می كنید كه تا اندازه ای مستقل از یكدیگر باشند. در روش سنتی، روش توسعه به همراه اطلاعاتی كه سیستم نگهداری خواهد كرد به خودمان وابسته است، بعبارت دیگر ما بر روی اطلاعات متمركز می شویم و كمتر توجه می كنیم كه چه كاری با این اطلاعات انجام شده است یا رفتار سیستم چگونه است این روش (Data-Centric ) مبتنی بر داده نامیده شده است متد شئ گرائی در پاسخ به مشكلات این روش ایجاد شده است .

 

 

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت مدلهای خط مشی گذاری پیشینه نظری اتحاد عاقل‌ و معقول‌ مقاله تعلیم و تربیت از نظر مطهری مقاله درباره قیر بررسی كاربرد جی‌آی‌اس در ساماندهی مدارك علوم زمین