👈 فروشگاه فایل 👉

تالاسمی چیست

ارتباط با ما

... دانلود ...

تالاسمی چیست

تالاسمی چیست

تالاسمی چیست

تالاسمی چیست؟

مشكلات تالاسمی ها به دو دسته ی بزرگ تقسیم میشود

مشکلات روحی روانی مبتلایان به تالاسمی

نتیجه گیری

تالاسمی یك واژه یونانی است كه از دو كلمه تالاسا Thalassa به معنی دریا و امی Emia به معنی خون گرفته شده است و به آن آنمی مدیترانه‌ای یا آنمی كولی و در فارسی كم خونی می‌گویند. تالاسمی یك بیماری همولتیك مادرزادی است كه طبق قوانین مندل به ارث می‌رسد . اولین بار یك دانشمند آمریكایی به نام دكتر كولی در سال ‌١٩٢٥ آن را شناخت و به دیگران معرفی كرد . این بیماری به صورت شدید (ماژور) و خفیف (مینور) ظاهر می‌شود. اگر هر دو والدین دارای ژن معیوب باشند به صورت شدید یعنی ماژور (Major) و اگر یكی از والدین فقط ژن معیوب داشته باشد به صورت خفیف یعنی مینور (Minor) ظاهر می‌شود. تالاسمی برای كسانی كه نوع (مینور) را داشته باشند، مشكل ایجاد نمی‌كند و آنها هم مثل افراد سالم می‌توانند زندگی كنند و فقط در موقع ازدواج باید خیلی مرا قب باشند.

سازمان بهداشت جهانی تالاسمی را به عنوان شایع ترین اختلال مزمن ژنتیكی در بین 60 كشور جهان شناخته كه سالانه بر زندگی حدود 100000 كودك تأثیر می گذارد. در كشور ما نیز شایع ترین بیماری ژنتیكی تالاسمی است و آمار كشوری 22000 بیمار مبتلا به تالاسمی ماژور از سوی بنیاد بیماریهای خاص منتشر شده است .

 

 

👇محصولات تصادفی👇

مقاله اصول طراحی سیستم راهگاهی و تغذیه گذاری در ریخته گری فولاد مقاله موتورهای دیزلی چند زمانه و میل لنگ ها سمینار بررسی سطوح شکست کامپوزیتهای زمینه فلزی مقاله چاپ سربی پاک کردن به سازی PCS